Ticaret hayatına Kayseri’de Termo Düdüklü Tencere Fabrikası'nın kurulmasıyla 1950 yılında başlayan Sayın Mehmet Kaya, “Ticarette başarının yüzde ellisi cesaret, yüzde ellisi nezaket” prensibini temel alarak bugün birçok farklı sektörde faaliyet gösteren 17 firmadan oluşan Termikel Şirketler Grubu'nun temellerini Ankara'da atmıştır.

Elektronik sektöründe hizmet vererek 1994’ten bu yana ürettiği 10.000.000'a yakın elektronik sayaçla dünyanın en büyük 4. ön ödemeli sayaç üreticisi unvanına sahip Elektromed A.Ş., Türkiye'nin ilk yerli tablet bilgisayar üretimini gerçekleştiren Termikel Bilişim Teknolojileri A.Ş., denetim ve belgelendirme sektöründe hizmet veren Eldaş Elektrik Elektronik Sanayi Ticaret. A.Ş., sağlık sektöründe Alfamed Tıbbi Görüntüleme Teşhis Limited Şirketi, inşaat sektöründe Yeşilpark Konutları, enerji sektöründe Jeoden Elektrik Üretim A.Ş. ve medya sektöründe Kanal a Televizyonu'nun yer aldığı ve 2000'e yakın çalışanı ile Türkiye ve Dünya'ya hizmet veren grubun ilki, elektrikli ev aletleri üretimi gerçekleştiren Termikel A.Ş.'dir.

 

Termikel A.Ş., elektrikli ev aletleri üretimi ile kuruluşundan bu yana ilk cam kapaklı köşeli firin, ilk mini otomatik sıkıcılı çamaşır makinesi, ilk eksantrik kayışlı yayık gibi ilklere imza atarak sektörün öncü firmaları arasındaki saygın yerini almıştır.

2009 yılında Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük ve en modern tesislerinden birini faaliyete geçirerek 60.000 m2 açık alan üzerine inşa edilen 45.000m2’lik yeni tesislerinde üretimini gerçekleştiren Termikel; yıllık 1.500.000 ankastre ve solo firın üretim kapasitesi ile sadece Türkiye’ye değil, tüm dünyaya daha hızlı hizmet vermeyi sürdürürken kendi markasının yanı sıra 100'den fazla markaya da üretim yapmaktadır. Yan sanayi hizmeti veren, Termikel'in ikinci fabrikasi ise Yozgat Sefaatli'de üretimine devam etmektedir.

Termikel tesislerinde üretilen solo - ankastre fırın, ocak ve davlumbaz ürün grubunun satış ve pazarlama organizasyonlarını kendi bünyesinde Almanya, Rusya ve Arjantin'de faaliyet gösteren farklı firmalarıyla gerçekleştiren Termikel, geniş ihracat ağının yani sıra Türkiye genelinde yıllardır beraber çalıştığı iki bine yakın sayıda müşterileri vasıtasıyla sahip olduğu geniş ürün yelpazesini tüketicilerine sunuyor.
Dünya çapında sahip olduğu markalaşma potansiyeli ile 2011 yılında Dünya'nin ilk ve tek devlet destekli markalaşma programı olan Turquality programına girmeye hak kazanan Termikel, aldığı bu önemli destekle uluslar arası bir marka olma yolunda daha güçlü ve rahat adımlarla ilerlemeye hazırlanıyor. Termikel, kalitesini İngiltere’den Avustralya'ya, Almanya’dan Arjantin'e kadar 50'yi aşkın ülkeye ihraç etmesinin yanı sıra marka gücünü de dünyanın bir çok noktasına ulaştırmayı hedefliyor. Turquality kapsamında ilk gelişim projesine start vererek Kalder ile  “Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi” imzalayan Termikel 'Toplam Kalite' ve 'Mükemmellik' kavramlarını tüm kurum ve kuruluşlarında hayata geçirmeyi sürdürürken 2012 yılında Türkiye Kalite Derneği (KALDER) tarafından 1993 yılından bu yana sektöründe en başarılı kuruluşlara verilen Ulusal Kalite Ödülleri çerçevesinde “Kararlılık Ödülü”nün sahibi oldu.

2010 yılından bu yana Kaizen Felsefesini kurumca benimseyen Termikel; hayata geçirdiği birçok kaizen çalışmasıyla verimlilik artışı sağlamasının yani çalışanların aidiyet duygusunu da besleyerek takım ruhu yakalamayı başarmıştır.

2012 yılı Aralık ayında Alman Federal Parlamentosu'nun bir girişimi olarak 1953 yılında kurulan German Design Counsil tarafından  “Interior Innovation Award – Winner 2013” tasarım ödülüne layık görülen Termikel, bu önemli ödülün sahibi olarak endüstriyel tasarım alanındaki başarısını kanıtlamıştır.