Termikel Online Satış Mağazası
Sıkça Sorulan Sorular

Bu sayfada yer alan öneriler doğrultusunda yinede ürün veya ürünlerinizde olabilecek arıza sebebleri için, Termikel çağrı merkezini 444.0.493 arayarak arıza kaydı bırakabilirsiniz.

Ankastre ve Solo Fırınlar

Ankastre ve Solo Gazlı Ocaklar

Elektrikli Cam ve İndüksiyon Ocaklar

Elektrikli Midi Fırınlar

                

FIRIN ÇALIŞMIYOR.

Ürün enerji beslemesini kontrol ediniz. * 220 volt enerji beslemesinin normal olduğundan emin olunuz. * Eğer yinede çalışmıyor ise, Termikel servis çağrı merkezi numarası olan 444.0.493 telefon hattına veya Termikel A.Ş. Kurumsal web sayfasından ( www.termikel.com.tr ) tüketici hizmetleri sekmesinden servis kaydı bırakınız.

 

FIRIN YİYECEKLERİ PİŞİRMİYOR.

Fırında pişirme işlemini yapmadan önce 10 dakika fırını yüksek ısıda çalıştırarak ön ısıtma yapınız. Daha sonra tepsileri yerleştiriniz.* Tepsi raf ayarlarını, termostat sıcaklık ve zaman ayarını kullanma kılavuzunda belirtilen sıralamada yapınız.* Yemek türlerinde TURBO pişirmeyi, hamur işlerinde statik pişrmeyi tercih ediniz.

 

FIRIN YİYECEKLERİN ALTINI VEYA ÜSTÜNÜ YAKIYOR.

Tepsi raf yüksekliğini kontrol ediniz.* Termostat ( ısı ) ayarını kontrol ediniz. Eğer ısı ayarı yüksek ise düşürünüz.* Zaman ayarını kontrol ediniz. Eğer yüksek bir zamanlama yapılmış ise zaman ayarını düşürünüz.

NOT : Kullanma kılavuzunda yer alan veriler, 220 volt sabit enerji beslemesi ile elde edilmiş verilerdir.

 

ANKASTRE FIRIN PİŞİRME İŞLEMİ TAMAMLANDIKTAN SONRA ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR.

Soğutucu fan devrede. Fırın gövde sıcaklığı 55 derecenin altına düşene kadar çalışmaya devam edecektir. Bu bir arıza sebebi değildir. Fırın gövde sıcaklığının mobilya dolaba zarar vermemesi için tasarlanmış bir emniyet sistemidir.

 

GAZ GELMİYOR.

Gaz hortumunuzun tehsisata bağlı olduğundan emin olunuz.* Sayacınızın üzerinde bulunan küresel vananın açık konumda olduğundan emin olunuz.* Tüp detantörünüzün iyi yerleştiğinden emin olunuz.* Doğal gaz tehsisatınızda havanın tamamen tehsisat dışına atıldığından emin olunuz.

 

OCAK ATEŞLEME ÇAKMAĞI DEVAMLI ÇALIŞIYOR VEYA ÇALIŞMIYOR.

Kumanda düğmelerinin altında bulunan ateşleme switchlerinden birine veya birkaçına temizlik esnasında su kaçmış olabilir. Ürünün 220 volt enerji beslemesini kesin ve 1 veya 2 saat kurumasını bekleyiniz.* Kumanda düğmelerinden birisi switche fazla baskı yapabilir. Çağrı merkezine servis kaydı yaptırınız.* Çalışmıyor ise 220 volt enerji beslemesini kontrol ediniz. 220 volt enerji beslemesinde bir problemin olmadığından eminseniz, çağrı merkezine servis kaydı yaptırınız.

 

İNOX YÜZEYLERDE SARARMA VEYE LEKELER OLUŞTU.

Termikel A.Ş. yetkili servislerinden temin edebileceğiniz inox temizleme sprayı ve inox temizleme pastası ile ürün inox yüzeylerini temizleyiniz.* İnox yüzeylerde su ve benzeri damlacıkların yüzeyde kurumasını engelleyiniz. Çünkü yüzeyde kuruyan suyun içerdiği kireç ve tuz zerrecikleri aşındırıcı özelliğe sahiptir.* Elektrikli ısıtıcıyı üstü boş iken çalıştırmayınız. Pişirme işlemini bitirdikden sonra içinde soğuk su bulunan bir kabı ısıtıcının üstüne koyunuz.

 

ISITICININ BULUNDUĞU ALANLARDA CAMDA LEKELER OLUŞUYOR.

Ocakta kullanmakta olduğunuz mutfak gereçlerinin tabanları, cam ocaklarda kullanılmaya elverişli olmayabilir. Yüksek ısı sonucu kabların tabanı korozyona ( aşınmaya ) uğrayabilmektedir.* Su ve benzeri damlacıkların yüzeyde kurumasını engelleyiniz. Çünkü yüzeyde kuruyan suyun içerdiği kireç ve tuz zerrecikleri aşındırıcı özelliğe sahiptir. * Ocak cam yüzeyini aşındırıcı ve çizici maddelerle temizlemeyiniz. Cam yüzey temizleme maddeleri ile temizleyiniz.

 

ÇALIŞMIYOR.

220 / 380 Volt enerji beslemesini kontrol ederek enerjinin varlığından emin olunuz. Enerji beslemesinin varlığından emin iseniz. Çağrı merkezini arayarak servis kaydı yaptırınız.* Çocuk kilidi devrede olabilir. Kısa bir süre anahtar sembolünün üstüne dokununuz. Çocuk kilidi devreden çıktığında bir bib sesi duyacaksınız. Bip sesinden sonra kullanacağınız alanın ısı ayarını yapınız.

 

İNDÜKSİYON OCAK EKRANINDA L SEMBOLÜ GÖZÜKÜYOR, OCAK ÇALIŞMIYOR.

İndüksiyon ocak çocuk kilidi devrede. Çocuk kilidini devreden çıkarmak için anahtar sembolüne 3 saniye basılı tutunuz.

 

İNDÜKSİYON OCAK EKRANINDA S 5 SEMBOLÜ GÖZÜKÜYOR, OCAK ÇALIŞMIYOR.

Mutfak ortam sıcaklığı 18 derecenin altında olabilir. Uygun bir termometre ile ortam sıcaklığını kontrol ediniz. Uygun çalışma koşulu için ortam sıcaklığının 18 derecenin üzerinde olması gerekmektedir.

 

İNDÜKSİYON OCAK HİÇBİR ŞEKİLDE ÇALIŞMIYOR. EKRANDA F 1 SEMBOLÜ YANMAKTADIR.

Ortam ışığı çok yüksek ve parlak olabilir. Ortam aydınlatmasını kontrol ediniz.

 

İNDÜKSİYON OCAK EKRANINDA U SEMBOLÜ GÖZÜKÜYOR. PİŞİRME İŞLEMİNİ YAPMIYOR.

Sembol tencere tanımını belirtmektedir. Pişirme gözüne uygun tencere konulmuyorsa ( küçük ) veya tencere indüksiyon ocağa uygun değil ise ocak pişirme işlemini gerçekleştirmez.

 

ÇALIŞMIYOR

Ürünü kullanmakta olduğunuz prizin 220 volt enerjiye sahip olduğunu başka bir cihaz ile deneyerek kontrol ediniz.* Termostat, şalter ve zamanlayıcının programlandığından emin olunuz.

 

ALT REZİSTANSIN ÖN TARAFI KIZARMIYOR.

Pişirici rezistansın ön tarafı ortam aydınlatmasına mağruz kaldığı için kızarıklılık fark edilemez.

PİŞİRMİYOR

Pişirme işlemine başlamadan önce 10 dakika ön ısıtma yapınız. Daha sonra pişirme işlemi yapacağınız tepsileri uygun raf konumuna yerleştiriniz.* Pişirme işlemini kullanma kılavuzunda yer alan, pişirme tablosundan yararlanarak yapabilirsiniz.